רוית כריבלי - פינה בלב - פינת חי טיפולית

  1. דף הבית
  2. /
  3. על הטיפול

על הטיפול בילדים בעזרת בעלי חיים

הטיפול בעזרת בעלי חיים מבוסס על היתרונות הטיפוליים הרבים של הקשר שבין האדם לחיה ועל ההשפעות המיטיבות של קשר זה על מגוון רחב של מצוקות : נפשיות , חברתיות ופיזיות.

בשיטה זו, המרחב עם בעלי החיים שבו, הופך להיות מרחב טיפולי פוטנציאלי, שבו המטופל יכול לבטא את עצמו , את רגשותיו ואת עולמו הפנימי. הקשר עם בעלי החיים יוצר סביבה לא מאיימת , מקל על יכולתו של הילד לתת אמון במטפל ולהיפתח ומאפשרת לו ביתר קלות לשתף את המטפל ברגשותיו, קשייו ומצוקותיו.

בעלי החיים קרובים לעולמם של הילדים וילדים מזדהים בקלות עם בעלי-חיים. כתוצאה מכך, הם מייחסים לחיות-  רגשות, תכונות, רצונות ומחשבות שלהם עצמם ומשליכים את עולמם הפנימי על בעלי החיים. בצורה זו, המטופל משתף את המטפל בעולם חוויותיו הפנימיות באופן עקיף ושאינו מאיים באמצעות בעלי החיים.

הטיפול באמצעות בעלי- חיים עוקף את הצורך לשימוש במילים ובשפה, מכיוון שהקשר עם בעלי החיים אינו מילולי , אך דרך הקשר שנוצר ניתן בהדרגה לעזור לילד לפתח שפה רגשית ולבטא את רגשותיו גם במילים.
טיפול בילדים בעזרת בעלי חיים   טיפול בילדים בעזרת בעלי חיים

השהיה במחיצת בעלי החיים נותנת לילד הזדמנות לחוות הן חוויות ראשוניות של תלות , חום , מגע והתקשרות, והן חוויות של עוצמה, מסוגלות  כח ויכולת שלו להעניק להן טיפול , טיפוח והגנה.

לטיפול באמצעות בע"ח יש יתרון גם בהיבט של פיתוח יכולות ריסון עצמי וויסות עצמי ושליטה עצמית ובכך מחזק את תחושת היכולת ומעודד העצמה אישית.

טואול - אתרים באינטרנט